ԱԺ պատգամավոր Արտակ Մանուկյանի հեղինակած «ՀՀ հողային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով ակնկալվում է վերացնել հողերի աճուրդների ընթացքում տեղի ունեցող կոռուպցիոն երեւույթները:
Ըստ հեղինակի՝ տարածված երեւույթ է, երբ աճուրդի մասնակիցներից ոմանք աճուրդի սկզբում հողի համար անհիմն բարձր գին են առաջարկում, սակայն հետագայում հրաժարվում, ինչի հետեւանքով խաթարվում է մրցույթի արդար անցկացումը:   Արտակ Մանուկյանի խոսքով՝  վերջնարդյունքում տվյալ հողը վաճառվում է խիստ ցածր   գնով:
Աճուրդների թափանցիկությունն ապահովելու նպատակով առաջարկվում է աճուրդի դրվող հողամասերի վերաբերյալ հայտարարությունները, բացի azdarar.am կայքից,  տեղադրել նաեւ մարզպետարանների կայքերում:
Մեկ այլ փոփոխությամբ էլ սահմանվում է, որ հողի՝ աճուրդով վաճառքի մեկնարկային գինը չի կարող պակաս լինել հողի կադաստրային արժեքի  100 տոկոսից, իսկ ՀՀ Կառավարության սահմանած ցանկում ընդգրկված սահմանամերձ, լեռնային, բարձրլեռնային, ծայրամասային բնակավայրերում աճուրդով վաճառքի մեկնարկային գինը` հողի կադաստրային արժեքի 30 տոկոսից:
Նախագծի վերաբերյալ դրական եզրակացություն ներկայացրին ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովի եւ Կառավարության ներկայացուցիչները:

Законопроект "О внесении изменений и дополнений в Земельный кодекс РА", предложенный депутатом НС А.Манукяном, призван устранить коррупционные явления, возникающие при проведении земельных аукционов.
По словам автора, это обычное явление, когда некоторые участники аукциона в начале аукциона предлагают неоправданно высокую цену за землю, но потом отказываются, в результате чего справедливое проведение конкурса нарушается и, в итоге, земля продается по очень низкой цене.
Для обеспечения прозрачности аукционов предлагается размещать объявления о выставленных на аукцион земельных участках, помимо azdarar.am, также на сайтах областных администраций.
Другая поправка предусматривает, что стартовая цена земельного участка для аукциона не может быть менее 100% от кадастровой стоимости земли, а стартовая цена аукциона в приграничных, горных, высокогорных, окраинных населенных пунктах, включенных в установленный Правительством РА перечень, не может быть менее 30% кадастровой стоимости земли.