ԱԺ պատգամավոր Արտակ Մանուկյանի հեղինակած «ՀՀ հողային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով ակնկալվում է վերացնել հողերի աճուրդների ընթացքում տեղի ունեցող կոռուպցիոն երեւույթները:
Ըստ հեղինակի՝ տարածված երեւույթ է, երբ աճուրդի մասնակիցներից ոմանք աճուրդի սկզբում հողի համար անհիմն բարձր գին են առաջարկում, սակայն հետագայում հրաժարվում, ինչի հետեւանքով խաթարվում է մրցույթի արդար անցկացումը:   Արտակ Մանուկյանի խոսքով՝  վերջնարդյունքում տվյալ հողը վաճառվում է խիստ ցածր   գնով:
Աճուրդների թափանցիկությունն ապահովելու նպատակով առաջարկվում է աճուրդի դրվող հողամասերի վերաբերյալ հայտարարությունները, բացի azdarar.am կայքից,  տեղադրել նաեւ մարզպետարանների կայքերում:
Մեկ այլ փոփոխությամբ էլ սահմանվում է, որ հողի՝ աճուրդով վաճառքի մեկնարկային գինը չի կարող պակաս լինել հողի կադաստրային արժեքի  100 տոկոսից, իսկ ՀՀ Կառավարության սահմանած ցանկում ընդգրկված սահմանամերձ, լեռնային, բարձրլեռնային, ծայրամասային բնակավայրերում աճուրդով վաճառքի մեկնարկային գինը` հողի կադաստրային արժեքի 30 տոկոսից:
Նախագծի վերաբերյալ դրական եզրակացություն ներկայացրին ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովի եւ Կառավարության ներկայացուցիչները:

The draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Land Code authored by the NA deputy Artak Manukyan expects to eliminate the corruption phenomena going on during the land auction.
According to the author, it is a spread phenomenon when at the beginning of the auction some of the auction participants propose unsubstantiated high price for the land, but refuse in future, as a consequence of which, the fair holding of the competition is damaged. According to Artak Manukyan, as a final result, the given land is sold with strict low price.
To ensure the transparency of auctions it is proposed to post the announcements on the plots being put for auction, except azdarar.am website, also on the websites of the regional governments.
Another amendment established that the starting price for the sale of the land by auction cannot be less than 100% of the land cadaster price, and the starting price of the sale by the auction in the border, mountainous, high-mountainous, outskirt settlements included in the established list of the RA Government cannot be less than 30% of the land cadaster price.
The representatives of the NA Head Committee and the Government presented the endorsement on the draft law.